Optimalna raspodjela rupa za učinkovitu upotrebu praha za rušenje

21/08/2024
od strane Tilen Suhadolnik

Uvod

Pri upotrebi praha za rušenje jedan od ključnih faktora za uspjeh je pravilna raspodjela rupa. Precizno raspoređivanje i veličina rupa utječu na učinkovitost sredstva za širenje, što omogućuje kontrolirano i učinkovito rušenje tvrdih materijala poput betona, kamena, granita i armiranog betona. U ovom članku detaljno ćemo razmotriti kako pravilno odrediti i rasporediti rupe za optimalno djelovanje ovog sredstva.

Određivanje slobodnih površina

Prije nego što započnete bušenje rupa, potrebno je odrediti jednu ili više slobodnih površina na objektu gdje će se vršiti bušenje. Slobodna površina omogućuje da se tlak koji stvara sredstvo za širenje učinkovito prenese na materijal, što dovodi do nastanka kontroliranih pukotina.

  • Jedna ili više slobodnih površina: Ako postoji više slobodnih površina, rad je lakši i učinkovitiji. Više slobodnih površina znači bolje uvjete za širenje pukotina, što posljedično vodi do bržeg i ujednačenijeg rušenja materijala.

Raspored i razmak između rupa

Razmak između pojedinih bušotina ključnog je značaja i mora se prilagoditi ovisno o tvrdoći materijala koji namjeravate srušiti te o prisutnosti armature u betonu. Gušće bušenje potrebno je kod tvrđih materijala i kod složenijih struktura poput armiranog betona.

  • Tvrdoća materijala: Veća tvrdoća stijena ili betona zahtijeva gušće bušenje. Na primjer, kod tvrde stijene ili armiranog betona rupe su raspoređene gušće, s manjim razmakom između njih.
  • Raspored armature: U armiranom betonu važno je uzeti u obzir i raspored armature. Veći broj i deblje šipke zahtijevaju manje razmake između rupa kako bi se osiguralo ujednačeno pucanje.

Preporučena veličina i dubina bušenja

Veličina i dubina rupa također su ključni za uspješnu upotrebu praha za rušenje. Pravilna veličina rupa omogućuje optimalno širenje sredstva i time učinkovitost pri rušenju.

  • Promjer rupa: Promjer rupa razlikuje se ovisno o materijalu. Na primjer, za beton se obično koriste rupe promjera od 30 do 40 mm, dok se kod tvrdih stijena može koristiti promjer od 28 do 38 mm.
  • Dubina rupa: Dubina rupa obično se određuje kao 80-105% visine materijala, ovisno o vrsti materijala i željenom načinu rušenja.

Tablica 1: Bušotine prema materijalu rušenja 

Materijal Promjer rupa (mm) Razmak između rupa (mm) Dubina rupa (% visine)
Meki kamen 28-38 200-300 105%
Tvrdi kamen 30-40 200-300 105%
Lomljenje stijena 28-38 200-400 90%
Beton 30-40 300-500 80%
Armirani beton 35-40 150-200 90%

Zaključak

Pravilna raspodjela rupa ključna je za učinkovitu upotrebu praha za rušenje i sredstva za rušenje stijena i betona. Uzimanje u obzir tvrdoće materijala, prisutnosti armature i precizno određivanje promjera te dubine rupa ključni su faktori koji će osigurati uspješno rušenje uz minimalan rizik i maksimalnu učinkovitost. S pravilnim planiranjem i izvedbom možete postići optimalne rezultate pri rušenju različitih materijala.

Komentari

Nema postova

Napiši recenziju